Czy można surecznie wyleczyć łysienie ?


W leczeniu zewnętrznym wykorzystuje się preparaty 2% i 5% minoxidilu . Substancja ta została zatwierdzona do leczenia AGA przez amerykańską organizację FDA (Food and Drug Administration) w 1984 roku po obserwacji hipertrychozy jako skutku ubocznego u pacjentów leczonych za pomocą minoxidilu z powodu nadciśnienia. Mimo, że wykorzystuje się go w terapii łysienia od ponad 30 lat, mechanizm jego działania nie jest do końca wyjaśniony. Sugeruje się hamujący wpływ minoxidilu na aktywność transkrypcyjną receptorów androgenowych oraz na stabilność białka AR w ludzkich komórkach brodawek  20 włosa . Inną hipotezą jest działanie wazodylatacyjne na naczynia skóry prowadzące do zwiększenia dopływu krwi do mieszków włosowych. U stosujących leczenie za pomocą minoxidilu stwierdza się wydłużenie fazy wzrostu cyklu włosowego, co zachodzi prawdopodobnie dzięki zjawisku up-regulacji czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) podtrzymującego odpowiednie unaczynienie brodawki mieszka włosowego. . Substancją wykorzystywaną do leczenia ogólnego łysienia typu męskiego jest finasteryd w dawce 1 mg.

 Mechanizm działania tego leku polega na blokowaniu enzymu 5-α-reduktazy odpowiadającego za konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. DHT działa 5 razy silniej od testosteronu  oraz spadek szybkości wzrostu włosów . Skuteczność leczenia za pomocą finasterydu jest wysoka. Wzrost gęstości i średnicy włosów oraz przyśpieszenie ich wzrostu obserwuje się u 89% mężczyzn poddanych terapii 

Jednak stosowanie finasterydu w terapii doustnej jest ograniczone ogólnoustrojowymi skutkami ubocznymi w postaci spadku libido, zaburzeń erekcji , wzrostu ryzyka nowotworów prostaty o wysokiej złośliwości  oraz ginekomastii . Szacuje się, że częstość ich występowania wśród pacjentów wynosi 2%-5%. Minimalizację ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych powoduje zastąpienie postaci doustnej finasterydu po upływie 2 lat od rozpoczęcia terapii, preparatem zewnętrznym zawierającym połączenie minoxidilu z finasterydem (roztwór niedostępny w Polsce).

Źródłó: Klinika Janeczko - medycyna estetyczna i dermatologia  

Komentarze