Chirurgia stomatologiczna u dzieci

Chirurgiczne zabiegi w jamie ustnej są zawsze przykro odczuwane przez dzieci.
Umiejętne podejście i bezbolesne wykonanie usunięcia zęba może chronić małego
pacjenta przed dodatkowym stresem i trwałym urazem. Spokojna rzeczowa rozmowa z dzieckiem i skoncentrowanie uwagi na jego cierpieniu oraz wytłumaczenie mu, zgodnie z prawdą, poszczególnych etapów powinno być zasadą postępowania lekarskiego.

Wskazania i przeciwwskazania do usuwania zębów u dzieci
Jeszcze do niedawna brak było sprecyzowanych poglądów dotyczących wskazań do usuwania zębów u dzieci. Obecnie pediatrzy, pedodonci, ortodonci i chirurdzy szczękowi uważają że wszystkie zęby mleczne ze zgorzelinowym rozpadem miazgi mogą być źródłem zakażenia ogniskowego i przyczyną wielu chorób oraz powikłań miejscowych, najczęściej o charakterze zapalnym. Niekiedy stanowić mogą nawet zagrożenie życia dziecka. Jakkolwiek wczesne usunięcie zębów mlecznych może prowadzić do zaburzeń w rozwoju szczęk, to tym niepożądanym skutkom zapobiega leczenie ortodontyczne. Wskazaniami do usuwania zębów mlecznych, zgodnie z obecnymi poglądami, są: 1) zęby wielokorzeniowe ze zgorzelinowym rozpadem miazgi oraz niekiedy zęby jednokorzeniowe, jeśli nie ma wskazań do leczenia zachowawczego,2) zęby powodujące ostre zapalenie ozębnej, okostnej i kości, 3) zęby z torbielami zawiązkowymi, 4) niekiedy zęby przemieszczone, zwichnięte lub złamane na skutek urazu, 5) zęby zaburzające wyrzynanie się zębów stałych, 6) zęby wrodzone i noworodkowe, jeśli nie ma możliwości ich zachowania w jamie ustnej niemowlęcia
Rekomendujemy ten gabinet w Szczecinie gdzie zabiegi te są wykonywane bardzo profesjonalnie.

Nieco odmienne poglądy istnieją na temat wskazań do usuwania zębów stałych ze zgorzelinowym rozpadem miazgi. Postępy w stomatologii i wprowadzenie nowych leków wpłynęły na rozszerzenie wskazań do zachowawczego leczenia, a tym samym na ograniczenie usunięć tych zębów.

Komentarze